Мета: формувати правову свідомість та розуміння
відповідальності за
свою протиправну поведінку;виховувати повагу
учнів одне до
одного; сформувати поняття
«правопорушення», його ознаки,
види; вести профілактичну роботу з
попередження правопору-
шень; виховувати здатність усвідомлювати та
відстоювати
власну позицію; уміти визначати проблеми
та знаходити шляхи їх розв’язання.
Хід заняття.
Слово вчителя:
У рамках тижня правових знань учні 9 класу, які вже встигли познайомитися з
основами правознавства, бажають поділитися своїми знаннями зі своїми молодшими
товаришами.
«Гросмейстер повинен зробити вибір між чорною і білою клітиною.
Кожного дня, кожної миті людина вибирає між добром і злом»
С.Лець
Ситуаційно- правова гра:
Підліток бачить, що один з гостей у вітальні, дістаючи з кишені хустинку,
впустив гроші. Гроші, які лежать на підлозі, не дають йому спокою. А в голову
лізуть різні думки.
Думка-змія. Чого сидиш? Піди і
підбери гроші.
Думка розумна. Вони не твої, не роби
цього!
Думка-змія. Ти ж за ними не в
кишеню поліз, а з підлоги піднімеш. Загубив- сам винен.
Думка розумна. Це не гідно тебе,
підніми і віддай гостю його гроші.
Думка-змія. Боїшся, що хтось
побачить? Вони розмовляють, раніше, ніж за годину з кімнати не вийдуть.
Думка розумна. Не роби цього, а раптом
вони в нього останні? Не вистачить на проїзд- що він буде робити?
Думка-змія. Та в нього їх ціла
пачка, і не помітить, що не вистачає одного папірця.
Думка розумна. Не бери чужого, не
можна.
Думка –змія. Тобі ж потрібні гроші?
Чого сидиш, ось вони, на підлозі лежать, підбери – і вони твої.(Хлопець бере
гроші).
Учитель. Чи можемо ми назвати вчинок
хлопчика правопорушенням? (Обговорення ситуації). Правопорушення- це суспільно
небезпечне або шкідливо неправомірне, винне діяння особи, яке спричиняє
юридичну відповідальність.
Але, щоб з’ясувати, чи є та або інша дія
правопорушенням, переглянемо художній фільм. Щоправда, сценарист ще не придумав
назву фільму. Тож увага!
Учениця. В одному містечку жила
дівчинка на ім’я Правопорушення. Де б вона не з’являлась, усюди траплялись бійки, сварки, крадіжки…
Друзів у неї не було, і вона вирішила їх знайти. І вирушила Правопорушення
у мандрівку. Йдучи через ліс, вона почула плач: у гущавині лісу сиділа дівчинка
й плакала.
-
Чого ти плачеш?- поцікавилася Правопорушення.
-
Бо я Вина, ніхто мене не любить, друзів у мене немає і
звідусіль проганяють.
-
Мене теж,- відповідає Правопорушення.- Давай подорожувати
разом крізь час.
Отож дівчата відправилися мандрувати часом. І потрапили у час кривавих
воєн, коли брат ішов на брата, друг зраджував друга, син забирав у батька трон.
Літаючи на хмарині над Францією, дівчата побачили, як кати стратили королеву.
-
Мабуть це справа рук Кари,- сказала Вина.
-
Спустимося до неї, - запропонувала Правопорушення.
Знайшовши у натовпі Кару, дівчата запитали:
-
Хочеш, полетимо мандрувати разом?
-
Ні, мені треба карати багато зрадників. Але пізніше я до
вас приєднаюсь.
Тож подруги повернулися у наш час. Йдучи вулицею міста, вони побачили, шо
сміття розкидане, а біля розбитої вітрини магазину стоїть дівча і хитро
посміхається.:
-
Ти хто?- запитала Вина.
-
Я- Шкода, мені так подобається все ламати, нищити.
-
То гайда з нами, зраділи подружки.
Ось так Правопорушення, Вина, Шкода, Карність дістались в наш час, а
Правопорушення знайшла вірних друзів та однодумців.
(Учні 6 класу обирають заголовок фільму- «Друзі Правопорушення».)
Виступ учня 9-го класу.
Наше суспільство зацікавлене в
тому, щоб правопорушень було якнайменше. Але для того, щоб запобігти цьому,
необхідно знати причини, які призводять до правопорушень, у тому числі серед
неповнолітніх.
Причин таких багато, тому їх
поділяють на об’єктивні і суб’єктивні.
Об’єктивні причини - це причини, які
існують поза людською свідомістю і незалежно від неї, незалежно від волі та
бажань людини:
- перехідна економіка
і як наслідок – зниження рівня життя;
- безробіття батьків –
матеріальні проблеми в сім’ї;
- «човниковий бізнес»
батьків , тобто повна бездоглядність дитини;
- розлучення батьків,
що спонукає до втечі з дому;
- негативний вплив
ЗМІ, «без виховна» кінопродукція;
- недосконалість
чинного законодавства;
- незадовільна
організація дозвілля та відпочинку також відчутно впливає на зростання
дитячої злочинності
Суб’єктивні чинники:
- зловживання
алкоголем та наркотичними речовинами;
- лінощі, незайнятість
освітою або роботою;
- нігілізм,
жорстокість поведінки неповнолітніх;
- негативний вплив сім’ї.
Отже, названі причини є основними проблемами суспільства, які
негативно впливають на розвиток
особистості молодої людини і ведуть до збільшення правопорушень.
Для профілактики та зниженя
рівня правопорушень серед молоді необхідне:
- позитивний вплив сім’ї;
- покращення
економічного становища в державі;
- вдосконалення
правової культури та освіти в системі ЗОШ( треба вивчати право з дитячого
садочка);
- створення
телевізійних програм для дітей та молоді, де розповідається про наслідки
вживання алкоголю та наркотиків;
- вирішення проблеми з
безпритульними дітьми, бо це стане загрозою для суспільства в майбутньому;
- поліпшення існуючих
та вишукування нових форм соціальної підтримки дітей;
- забезпечення прав
дитини.
Досягти успіхів у справі подолання правопорушень серед неповнолітніх можна
лише на основі розробки цілісної системи загальнодержавної стратегії.
На сьогодні існує система захисту
прав дитини в нашій державі( Розглядаємо схему)
Державний
центр зайнятості
ДІТИ
Суд Органи
опіки
Громадські організації Служба у справах неповнолітніх
Кримінальна міліція
Центри соціальних служб для молоді
Органи охорони дитинства
Органи охорони здоров’я
Навчальні заклади Лікувальні
заклади
Вчитель. Завітаємо в гості до
ляльок.
За партою сидить Буратіно, поряд ходить Мальвіна і диктує задачу.
Мальвіна. Пишіть, у вас було два
яблука. Хтось узяв у вас одне яблуко. Скільки залишилося?
Буратіно. Два.
Мальвіна. Подумайте.
Буратіно. Два.
Мальвіна. Чому?
Буратіно. Так тому, що я не віддам
цьому декому яблуко, хоч він бийся! І, взагалі, я не хочу вчитися, я не зобов’аний! (Стукає по столу).
Мальвіна. Ах, так! Ну тоді ви
будете покарані! Артемон! Артемон! Відведіть Буратіно до комірки! (Артемон веде
, Буратіно упирається, тільки вони підходять до дверей, як з’являється Карабас-Барабас.)
Карабас-Барабас. Ах, ось ви де, нероби!
(Махає батогом). У театрі час починати виставу, а ви тут розважаєтеся! Ти,
Артемоне, отримаєш 30 запотиличників, тебе, Мальвіно, я замкну окремо від твоїх
друзів, а тебе, Буратіно, я кину у вогонь, щоб приготувати вечерю!
(Ляльки плачуть, тремтять; Карабас-Барабас відводить їх за двері.)
Вчитель. Які права були порушені?
Карабас-Барабас. Я порушив права ляльок
на особистий захист і турботу; на
особисту недоторканність, незалежність і безпечне життя.
Вчитель. Які свободи бул порушені в
казці?
Мальвіна. Була порушена свобода
дій – лялькам не можна було діяти без заборони; свобода волі- самостійно не
можна було піти з театру;
Свобода творчості- втілити свої задуми, тобто не виступати за наказом
Карабаса-Барабаса; свобода слова та вибору.
Вчитель. Хто та які обов’язки не виконував?
Буратіно. Я не виконував обов’язок ходити до школи, не зважав на думку Мальвіни;
Карабас_Барабас зобов’язаний піклуватися ( як
працедавець) про життя, здоров’я працівників.
Фізкультхвилинка.
1,2- знаємо права (крокують)
3,4- свободу у світі(Махають руками над головою)
5,6- обов’язків не визнавати ( нахил,
руками зробити круг)
7,8- захисту вимагаємо( хлопають)
9,10- співвідношення прав(крокують), свобод (махають руками), Їх виконання.
Чорний ящик.
У «чорному ящику» знаходиться те, що містить всі три слова: «свобода»,
«право», «обов’язки».
Відповідь. Конституція України.
Вчитель . Ми знайшли чарівний глечик. Тут міститься 25 питань і 5 щасливих
випадків( ті, хто витягне цей папірець отримує бал без відповіді на запитання). Тож, пограємо і
визначемо кращого знавця прав і свобод.
У кінці нагородження переможців.
Доброго дня. Дуже цікава розробка. Поставлення у формі гри перед дітьми вічного філософського питання - боротьби добра і зла, та пояснення,на прикладі загальновідомої казки, понять прав, свобод та їх правопорушення вдалий педагогічний хід.
ОтветитьУдалить