вторник, 13 января 2015 г.

Правопорушення

Мета:   формувати правову свідомість та розуміння відповідальності за
                    свою протиправну поведінку;виховувати повагу учнів одне до
                    одного; сформувати поняття «правопорушення», його ознаки,
                    види; вести профілактичну роботу з попередження правопору-
                    шень; виховувати здатність усвідомлювати та відстоювати
                    власну позицію; уміти визначати проблеми та  знаходити шляхи                           їх розвязання.             
Хід заняття.
Слово вчителя:
У рамках тижня правових знань учні 9 класу, які вже встигли познайомитися з основами правознавства, бажають поділитися своїми знаннями зі своїми молодшими товаришами.

«Гросмейстер повинен зробити вибір між чорною і білою клітиною.
Кожного дня, кожної миті людина вибирає між добром і злом»
                                                                                                                                             С.Лець

Ситуаційно- правова гра:
Підліток бачить, що один з гостей у вітальні, дістаючи з кишені хустинку, впустив гроші. Гроші, які лежать на підлозі, не дають йому спокою. А в голову лізуть різні думки.
Думка-змія. Чого сидиш? Піди і підбери гроші.
Думка розумна. Вони не твої, не роби цього!
Думка-змія. Ти ж за ними не в кишеню поліз, а з підлоги піднімеш. Загубив- сам винен.
Думка розумна. Це не гідно тебе, підніми і віддай гостю його гроші.
Думка-змія. Боїшся, що хтось побачить? Вони розмовляють, раніше, ніж за годину з кімнати не вийдуть.
Думка розумна. Не роби цього, а раптом вони в нього останні? Не вистачить на проїзд- що він буде робити?
Думка-змія. Та в нього їх ціла пачка, і не помітить, що не вистачає одного папірця.
Думка розумна. Не бери чужого, не можна.
Думка –змія. Тобі ж потрібні гроші? Чого сидиш, ось вони, на підлозі лежать, підбери – і вони твої.(Хлопець бере гроші).

Учитель. Чи можемо ми назвати вчинок хлопчика правопорушенням? (Обговорення ситуації). Правопорушення- це суспільно небезпечне або шкідливо неправомірне, винне діяння особи, яке спричиняє юридичну відповідальність.

Але, щоб зясувати, чи є та або інша дія правопорушенням, переглянемо художній фільм. Щоправда, сценарист ще не придумав назву фільму. Тож увага!
Учениця. В  одному містечку жила дівчинка на імя Правопорушення. Де б вона не зявлялась, усюди траплялись бійки, сварки, крадіжки…
Друзів у неї не було, і вона вирішила їх знайти. І вирушила Правопорушення у мандрівку. Йдучи через ліс, вона почула плач: у гущавині лісу сиділа дівчинка й плакала.
-          Чого ти плачеш?- поцікавилася Правопорушення.
-          Бо я Вина, ніхто мене не любить, друзів у мене немає і звідусіль проганяють.
-          Мене теж,- відповідає Правопорушення.- Давай подорожувати разом крізь час.
Отож дівчата відправилися мандрувати часом. І потрапили у час кривавих воєн, коли брат ішов на брата, друг зраджував друга, син забирав у батька трон. Літаючи на хмарині над Францією, дівчата побачили, як кати стратили королеву.
-          Мабуть це справа рук Кари,- сказала Вина.
-          Спустимося до неї, - запропонувала Правопорушення.
Знайшовши у натовпі Кару, дівчата запитали:
-          Хочеш, полетимо мандрувати разом?
-          Ні, мені треба карати багато зрадників. Але пізніше я до вас приєднаюсь.
Тож подруги повернулися у наш час. Йдучи вулицею міста, вони побачили, шо сміття розкидане, а біля розбитої вітрини магазину стоїть дівча і хитро посміхається.:
-          Ти хто?- запитала Вина.
-          Я- Шкода, мені так подобається все ламати, нищити.
-          То гайда з нами, зраділи подружки.
Ось так Правопорушення, Вина, Шкода, Карність дістались в наш час, а Правопорушення знайшла вірних друзів та однодумців.
(Учні 6 класу обирають заголовок фільму- «Друзі Правопорушення».)

Виступ учня 9-го класу.

    Наше суспільство зацікавлене в тому, щоб правопорушень було якнайменше. Але для того, щоб запобігти цьому, необхідно знати причини, які призводять до правопорушень, у тому числі серед неповнолітніх.
   Причин таких багато, тому їх поділяють на обєктивні і субєктивні.
Об’єктивні причини -  це причини, які існують поза людською свідомістю і незалежно від неї, незалежно від волі та бажань людини:
  • перехідна економіка і як наслідок – зниження рівня життя;
  • безробіття батьків – матеріальні проблеми в сімї;
  • «човниковий бізнес» батьків , тобто повна бездоглядність дитини;
  • розлучення батьків, що спонукає до втечі з дому;
  • негативний вплив ЗМІ, «без виховна» кінопродукція;
  • недосконалість чинного законодавства;
  • незадовільна організація дозвілля та відпочинку також відчутно впливає на зростання дитячої злочинності
Субєктивні чинники:
  • зловживання алкоголем та наркотичними речовинами;
  • лінощі, незайнятість освітою або роботою;
  • нігілізм, жорстокість поведінки неповнолітніх;
  • негативний вплив сімї.
Отже, названі причини є основними проблемами суспільства, які негативно  впливають на розвиток особистості молодої людини і ведуть до збільшення правопорушень.
     Для профілактики та зниженя рівня правопорушень серед молоді необхідне:
  • позитивний вплив сімї;
  • покращення економічного становища в державі;
  • вдосконалення правової культури та освіти в системі ЗОШ( треба вивчати право з дитячого садочка);
  • створення телевізійних програм для дітей та молоді, де розповідається про наслідки вживання алкоголю та наркотиків;
  • вирішення проблеми з безпритульними дітьми, бо це стане загрозою для суспільства в майбутньому;
  • поліпшення існуючих та вишукування нових форм соціальної підтримки дітей;
  • забезпечення прав дитини.
Досягти успіхів у справі подолання правопорушень серед неповнолітніх можна лише на основі розробки цілісної системи загальнодержавної стратегії.
    На сьогодні існує система захисту прав дитини в нашій державі( Розглядаємо схему)

                                                                              Державний центр зайнятості
                                                              

                                                                                                                             ДІТИ

  Суд                                                                                                                                                   Органи опіки                     

Громадські організації                                     Служба у справах неповнолітніх

Кримінальна міліція                        Центри соціальних служб для молоді                                     

Органи охорони дитинства        Органи охорони здоровя

Навчальні заклади                                                           Лікувальні заклади


Вчитель. Завітаємо в гості до ляльок.

За партою сидить Буратіно, поряд ходить Мальвіна і диктує задачу.
Мальвіна. Пишіть, у вас було два яблука. Хтось узяв у вас одне яблуко. Скільки залишилося?
Буратіно. Два.
Мальвіна. Подумайте.
Буратіно. Два.
Мальвіна. Чому?
Буратіно. Так тому, що я не віддам цьому декому яблуко, хоч він бийся! І, взагалі, я не хочу вчитися, я не зобований! (Стукає по столу).
Мальвіна. Ах, так! Ну тоді ви будете покарані! Артемон! Артемон! Відведіть Буратіно до комірки! (Артемон веде , Буратіно упирається, тільки вони підходять до дверей, як зявляється Карабас-Барабас.)
Карабас-Барабас. Ах, ось ви де, нероби! (Махає батогом). У театрі час починати виставу, а ви тут розважаєтеся! Ти, Артемоне, отримаєш 30 запотиличників, тебе, Мальвіно, я замкну окремо від твоїх друзів, а тебе, Буратіно, я кину у вогонь, щоб приготувати вечерю!
(Ляльки плачуть, тремтять; Карабас-Барабас відводить їх за двері.)
Вчитель. Які права були порушені?
Карабас-Барабас. Я порушив права ляльок на особистий захист  і турботу; на особисту недоторканність, незалежність і безпечне життя.
Вчитель. Які свободи бул порушені в казці?
Мальвіна. Була порушена свобода дій – лялькам не можна було діяти без заборони; свобода волі- самостійно не можна було піти з театру;
Свобода творчості- втілити свої задуми, тобто не виступати за наказом Карабаса-Барабаса; свобода слова та вибору.
Вчитель. Хто та які обовязки не виконував?
Буратіно. Я не виконував обовязок ходити до школи, не зважав на думку Мальвіни; Карабас_Барабас зобовязаний піклуватися ( як працедавець) про життя, здоровя працівників.
Фізкультхвилинка.

1,2- знаємо права (крокують)
3,4- свободу у світі(Махають руками над головою)
5,6- обовязків не визнавати ( нахил, руками зробити круг)
7,8- захисту вимагаємо( хлопають)
9,10- співвідношення прав(крокують), свобод (махають руками), Їх виконання.

Чорний ящик.
У «чорному ящику» знаходиться те, що містить всі три слова: «свобода», «право», «обовязки».
Відповідь. Конституція України.

Вчитель . Ми знайшли чарівний глечик. Тут міститься 25 питань і 5 щасливих випадків( ті, хто витягне цей папірець отримує бал  без відповіді на запитання). Тож, пограємо і визначемо кращого знавця прав і свобод.

У кінці нагородження переможців.

1 комментарий:

  1. Доброго дня. Дуже цікава розробка. Поставлення у формі гри перед дітьми вічного філософського питання - боротьби добра і зла, та пояснення,на прикладі загальновідомої казки, понять прав, свобод та їх правопорушення вдалий педагогічний хід.

    ОтветитьУдалить