Мета: формувати
уявлення про права і свободи громадян України, класифікацію прав і свобод
людини і громадянина; розвивати уміння працювати з Конституцією України, робити
висновки, вміння давати правову оцінку фактам та подіям сучасності, відстоювати
власну позицію; виховувати в учнів правову освіту.
Понятті і
терміни: «права і свободи людини і громадянина», «конституційні обов’язки»
«конфлікт прав і обов’язків»
Очікувані
результати: підручник стор.64.
Епіграф
Рівність прав
не в тому, що всі ними користуються, а в тому, що вони
надані
Сенека
Тип уроку:
урок-практикум
Хід уроку
І Орг. Момент
ІІ. Актуалізація
знань, умінь, навичок
Розгадування
кросворду
Що лежить у
чорному ящику?
- Акт законодавчого органу влади, який
має вищу юридичну силу щодо інших нормативно-правових актів (закон)
- Особлива форма суспільної свідомості,
вид суспільних відносин, спосіб регуляції дій людини в суспільстві за
допомогою норм ( мораль)
- Особа, яка не досягла 18-річного віку
- Сумлінне виконання особою діючих
правил поведінки (дисципліна)
- Особа, яка не має правового зв’язку з
жодною державою (Апатрид)
- Виражені, за певних умов, дозвіл або
вимога здійснити або втриматися від здійснення якого-небудь вчинку
(правила)
- Здатність особи своїми вчинками
набувати та реалізовувати права та обов’язки ( дієздатність)
- Припущення, яке визнається
достовірним поки не буде доведене зворотнє ( презумпція)
- У світовій практиці спосіб отримання
громадянства за народженням (філіація)
- Форма життєдіяльності людей, що
склалась історично й відокремилась від навколишньої природи ( суспільство)
- Особа, яка перебуває у сталих
юридичних зв’язках із конкретною державою, що знаходить вираження саме в
наявності відповідного громадянства (громадянин)
Конституція, яка народилася на Американському континенті, означає основи
державного устрою, є інструментом демократії, має вищу юридичну силу.
Як ви думаєте, чому Конституцію називають основним законом держави?
Який розділ, на вашу думку, найважливіший?
Який розділ закріплює права та свободи
людини та громадянина в Україні?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Свобода – закріплена в законодавчому акті можливість вибору певної
поведінки людини.
Права людини – поняття, що характеризує правовий статус людини стосовно
держави, його можливості й домагання в економічній, соціальній, політичній,
культурній сферах.
Звідси витікає класифікація прав.
Схема ( підручник стор.65)
У чому полягає різниця правв людини та прав громадянина?
Права й свободи людини належать їй від народження, а не надані державою
Працюємо разом.( Конституція України ІІ розділ)
Громадянські
(особисті) права
|
Політичні права
|
Соціально-економічні
права
|
Екологічні
права
|
Культурні права
|
- право на
життя та його захист;
- право на повагу до гідності;
- на свободу та
особисту недоторканність;
-на невтручання
в особисте життя та таємницю листування;
-на
недоторканність житла;
- на свободу
думки та слова;
- на свободу
світогляду і віросповідання;
- на свободу
пересування
|
- на участь в
управлінні державними справами;
- на обєднання;
-на мирні збори
та демонстрації;
- на на свободу
друку та інформації;
- виборчі права
|
- право
володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю;
- право на
підприємницьку діяльність;
- на працю;
- на страйк;
- на
відпочинок;
-на соціальний
захист;
-на житло;
-на достатній
життєвий рівень;
- на охорону
здоровя;
|
- право на
безпечне довкілля
|
- право на
освіту;
- на свободу
літературної, художньої, наукової і технічної творчості
|
Інсценування прав, презентація малюнків.
Держава накладає
на себе відповідальність забезпечувати реалізацію прав і свобод людини і
громадянина, охороняти й захищати права і свободи людини в Україні. Свої права
і свободи громадяни можуть захищати в суді, прокуратурі, СБУ, міліції…
Президент України
– гарант додержання конституційних прав та свобод людини та громадянина.
Кабмін, політичні партії, громадські організації
Схема
«Міжнародний правовий механізм захисту прав і свобод людини» ( Підручник
стор.69)
Human Rights Watch ( хьман райте вотч) неурядова організація, яка займається моніторингом ,
документуванням та розслідуванням порушень прав людини 9?0 країн, штаб-квартира
в США)
Права людини не є
абсолютними та необмеженими . Межею здійснення власних прав і свобод є права і
свободи інших осіб. Ця межа охарактеризована в ст.. 68 КУ як обов’язок кожного
не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Обов’язок –
вимога діяти певним, чітко визначеним конституційною нормою, чином для
забезпечення інтересів суспільства, держави та інших людей.
Виконати завд.
Стор.70
Сенкан
Обов’язок
Державний,
громадянський
Встановлює,
виконує, усвідомлює
Це є – моральна
відповідальність перед суспільством
Конфлікт між
правами та обов’язками.
Кожна людина має
певні обов’язки щодо себе та інших людей і несе моральну відповідальність за
виконання їх навіть тоді, коли це не передбачено чинним законодавством.
Підбиття
підсумків
Чи можете ви
скористатися набутими знаннями у житті?
Домашнє завдання
Параграф10, КУ ІІ розділ, сенкан зі словом «Право».
«свобода»
Есе «Право на
життя – від народження до смерті»
Интересный опыт урока-практикума.Творческих успехов в дальнейшей работе!
ОтветитьУдалитьОзнайомлення школярів з правами та свободами людини допоможе їм в подальшому житті. Школярі будуть знати які права мають вони особисто і те, що вони повинні з повагою ставитись до прав і свобод інших громадян. Це все дуже добре вивсвітлено в цій розробці.
ОтветитьУдалить