вторник, 13 января 2015 г.

Тема: Конституційні права і свободи громадян України

Мета: формувати уявлення про права і свободи громадян України, класифікацію прав і свобод людини і громадянина; розвивати уміння працювати з Конституцією України, робити висновки, вміння давати правову оцінку фактам та подіям сучасності, відстоювати власну позицію; виховувати в учнів правову освіту.
Понятті і терміни: «права і свободи людини і громадянина», «конституційні обов’язки» «конфлікт прав і обов’язків»
Очікувані результати: підручник стор.64.
Епіграф
                                   Рівність прав не в тому, що всі ними користуються, а в тому, що вони   
                                   надані
                                                                                              Сенека



Тип уроку: урок-практикум

Хід уроку
І Орг. Момент
ІІ. Актуалізація знань, умінь, навичок
Розгадування кросворду
Що лежить у чорному ящику?
  1. Акт законодавчого органу влади, який має вищу юридичну силу щодо інших нормативно-правових актів (закон)
  2. Особлива форма суспільної свідомості, вид суспільних відносин, спосіб регуляції дій людини в суспільстві за допомогою норм  ( мораль)
  3. Особа,  яка не досягла 18-річного віку
  4. Сумлінне виконання особою діючих правил поведінки (дисципліна)
  5. Особа, яка не має правового зв’язку з жодною державою (Апатрид)
  6. Виражені, за певних умов, дозвіл або вимога здійснити або втриматися від здійснення якого-небудь вчинку (правила)
  7. Здатність особи своїми вчинками набувати та реалізовувати права та обов’язки        ( дієздатність)
  8. Припущення, яке визнається достовірним поки не буде доведене зворотнє                 ( презумпція)
  9. У світовій практиці спосіб отримання громадянства за народженням (філіація)
  10. Форма життєдіяльності людей, що склалась історично й відокремилась від навколишньої природи ( суспільство)
  11. Особа, яка перебуває у сталих юридичних зв’язках із конкретною державою, що знаходить вираження саме в наявності відповідного громадянства (громадянин)
 
Конституція, яка народилася на Американському континенті, означає основи державного устрою, є інструментом демократії, має вищу юридичну силу.


Як ви думаєте, чому Конституцію називають основним законом держави?
Який розділ, на вашу думку, найважливіший?
Який розділ закріплює права та свободи  людини та громадянина в Україні?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Свобода – закріплена в законодавчому акті можливість вибору певної поведінки людини.

Права людини – поняття, що характеризує правовий статус людини стосовно держави, його можливості й домагання в економічній, соціальній, політичній, культурній сферах.
Звідси витікає класифікація прав.  Схема  ( підручник стор.65)

У чому полягає різниця правв людини та прав громадянина?

Права й свободи людини належать їй від народження, а не надані державою

Працюємо разом.( Конституція України ІІ розділ)
Громадянські (особисті) права
Політичні права
Соціально-економічні права
Екологічні права
Культурні права
- право на життя та його захист;
- право на повагу до гідності;
- на свободу та особисту недоторканність;
-на невтручання в особисте життя та таємницю листування;
-на недоторканність житла;
- на свободу думки та слова;
- на свободу світогляду і віросповідання;
- на свободу пересування
- на участь в управлінні державними справами;
- на обєднання;
-на мирні збори та демонстрації;
- на на свободу друку та інформації;
- виборчі права
- право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю;
- право на підприємницьку діяльність;
- на працю;
- на страйк;
- на відпочинок;
-на соціальний захист;
-на житло;
-на достатній життєвий рівень;
- на охорону здоровя;

- право на безпечне довкілля
- право на освіту;
- на свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості
Інсценування прав, презентація малюнків.

Держава накладає на себе відповідальність забезпечувати реалізацію прав і свобод людини і громадянина, охороняти й захищати права і свободи людини в Україні. Свої права і свободи громадяни можуть захищати в суді, прокуратурі, СБУ, міліції…
Президент України – гарант додержання конституційних прав та свобод людини та громадянина. Кабмін, політичні партії, громадські організації

Схема «Міжнародний правовий механізм захисту прав і свобод людини» ( Підручник стор.69)
Human Rights Watch ( хьман райте вотч) неурядова організація, яка займається моніторингом , документуванням та розслідуванням порушень прав людини 9?0 країн, штаб-квартира в США)
Права людини не є абсолютними та необмеженими . Межею здійснення власних прав і свобод є права і свободи інших осіб. Ця межа охарактеризована в ст.. 68 КУ як обов’язок кожного не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Обов’язок – вимога діяти певним, чітко визначеним конституційною нормою, чином для забезпечення інтересів суспільства, держави та інших людей.
Виконати завд. Стор.70

Сенкан

Обов’язок
Державний, громадянський
Встановлює, виконує, усвідомлює
Це є – моральна відповідальність перед суспільством

Конфлікт між правами та обов’язками.
Кожна людина має певні обов’язки щодо себе та інших людей і несе моральну відповідальність за виконання їх навіть тоді, коли це не передбачено чинним законодавством.

Підбиття підсумків
Чи можете ви скористатися набутими знаннями у житті?
Домашнє завдання
Параграф10,  КУ ІІ розділ, сенкан зі словом «Право». «свобода»

Есе «Право на життя – від народження до смерті»

2 комментария:

  1. Интересный опыт урока-практикума.Творческих успехов в дальнейшей работе!

    ОтветитьУдалить
  2. Ознайомлення школярів з правами та свободами людини допоможе їм в подальшому житті. Школярі будуть знати які права мають вони особисто і те, що вони повинні з повагою ставитись до прав і свобод інших громадян. Це все дуже добре вивсвітлено в цій розробці.

    ОтветитьУдалить