пятница, 16 января 2015 г.

Тема: Криза грецької державності та піднесення Македонії.

Мета: сформувати в учнів уявлення про причини кризи грецької державності                  
             та піднесення Македонії
Цільові завдання: * пояснити причини політичної роздробленості у Греції в               
                                  середині ІV ст.. до н.е
·        розкрити передумови посилення Македонії за часів                         
     Філіпа ІІ
·        простежити процес підкорення Греції Македонією
·        формувати поняття та терміни «гегемонія», «гетайри»
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
·        називати причини політичної роздробленості Греції у
    середині ІV  ст.. до н.е.
·        пояснювати причини посилення Македонії за часів 
     Філіпа ІІ
·        описувати процес підкорення Греції Македонією
·        застосовувати та пояснювати поняття й терміни «гегемонія», «гетайри
Обладнання:       електронна презентація, підручник, карта, контурна карта,
                             додаткова література, картки з завданнями
Тип уроку:   вивчення нового матеріалу
Форма уроку : дидактична гра-подорож

Структура уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.     Політична роздробленість Греції й усобиці у середині І ст.. до н.е.
2.     Посилення Македонії за часів Філіпа ІІ
3.     Підкорення Греції Македонією
ІV .Закріплення вивченого матеріалу
V . Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Сьогодні ми з вами здійснимо туристичну подорож у минуле. Повернутися ми зможемо тільки тоді, коли виконаємо усі завдання, які стоятимуть на нашому шляху. Але щоб потрапити на машину часу, треба отримати перепустку. А для цього ми повинні довести, що добре знаємо історію Греції Провідником нашим буде муза історії Кліо.

Кадр 1.
Ні в чому не помилятись – це властивість богів.
                                                        Демосфен

Бліцопитування

1.     Де знаходиться Греція?
2.     Яку назву мала Греція в давнину?
3.     На які три частини вона ділиться?
4.     Який перехід сполучає Середню та Північну Грецію?
5.     Як називається півострів, на якому знаходиться Південна Греція?
6.     Назвіть найбільшу державу, що знаходилась у Південній Греції?
7.     Назвіть місто-державу, що знаходилася в області Аттика.
8.     Назвіть острів, поблизу якого був розбитий флот персів.
9.     Яке море омиває західне узбережжя Балканського півострова?
10.                       Яке море омиває східне узбережжя Балканського півострова?
11.                       Назвіть гору, де, за легендою жили грецькі боги.
12.                       Хто є автором поеми «Іліада»?
13.                       Який вчений розкопав місто Троя?
14.                       Скільки років тривала облога Трої?
15.                       Як називали рабів спартіати?
16.                       Який цар встановив закони Спарти?
17.                       Знатні громадяни Афін.
18.                       Прості громадяни Афін.
19.                       Який афінський правитель у 594 році до н.е. помирив демос і аристократію?
20.                       Якими були закони Драконта?
21.                       Яку назву має влада Пісістрата?
22.                       Кому належить вислів : «Прийди і візьми»?
23.                       Хто переміг у Марафонській битві?
Отож, усі отримали перепустки і ми вже в дорозі

1.     Політична роздробленість Греції й усобиці у середині І ст.. до н.е.

«Світлофор» ( гра «Вірю – не вірю»)
Кадр 2.

Причини кризи
Наслідки кризи
Війни між грецькими полісами
Поліси приєднуються до Македонії
Тридцятирічне суперництво між Афінами та Спартою
Розорення землеробів та ремісників, боротьба між бідними та багатими
Втрата Афінами першості
Посилення Македонії

Гегемонія – політичне і військове панування над іншими державами

На жаль, сталася невеличка поломка, і ми замість того ,щоб приземлитися в одному з грецьких полісів опинилися біля часової прірви – Тартару. Як же нам вибратися? Можливо нам допоможе «Чорний ящик» - скриня Пандори?
(На ящику напис «Цікавість – джерело бід і нещасть»)

У ящику знаходиться предмет, який допоміг Македонії досягти могутності.(Золото)

2.     Посилення Македонії за часів Філіпа ІІ

Кадр 3. Карта.

Природні умови.
Македонія знаходиться на півночі Балканського півострова. Гірська внутрішня частина і нижня приморська рівнина. У горах населення займалося скотарством, у низині – землеробством. Македонія – перехрестя торговельних шляхів: з Південної Греції до Фракії, Іллірії і до проток. У горах ріс потрібний для будівництва флоту корабельний ліс, який вивозили до інших країн. Природні багатства : дьоготь, смола, золото, срібло, залізо.
Столиця – місто Пелія.
Державна влада.

Цар( з І ст.. до н.е. рід Аргеадів)

Рада (обирала царя)
Гетайри – «приятелі царя»

Кадр4. Філіпп ІІ

«Жодна фортеця не буде чинити опору віслюкові, що несе на собі торби, повні золота»

Філіпп ІІ підкупав міщан, щоб ті відчиняли ворота.

Кадр 5. Реформи Філіпа ІІ


Реформи Філіпа ІІ

Грошова                                                                      Військова
( золоті філіппіки)                                                      * Македонська фаланга

                                                                                     * Кіннота гетайрів

                                                                                     * Технічне оснащення
                                                                                     ( балісти, тарани,
                                                                                              катапульти)

Кадр 6. Армія.

Структура македонської армії потребувала виокремлення особливих родів військ, їх тісну взаємодію і маневрування у бою, що вимагало підвищення вимог до командуючого складу і навченості простих воїнів. Для цього влітку і взимку постійно проводилися навчання.
Воїни – вільні македонські землевласники служили в армії декілька років.

3.     Підкорення Греції Македонією.

Допомогти нам вибратися із Часової прірви може чарівна нитка Аріадни, але вона у деяких місцях розірвалася, тож її треба реставрувати. Для цього треба заповнити пропуски на стрічці часу.


477р.                431            401                            338                   0            2011   

Створено             Пелопоннеська                  Битва при
Перший                 війна                                  Херонеї
Афінський
морський
союз


Вибравшись із Часової прірви ми з вами потрапили в країну Недовчених уроків, де є дуже таємниче місто. Мало хто з мандрівників знаходив вихід з нього. Поодинці чи удвох у цьому місті не впоратися, потрібна група товаришів.

Кадр 7. Робота в групах.

Задумавши перський похід, Філіпп не тільки тішив своє властолюбство, але й потурав очікуванням багатьох греків. Ідея захоплення Еллади в цей час носилася у повітрі.
У Греції існувало два політичних угрупування, які по-різному бачили її майбутнє.

Ключові фігури. Картки чотирьом групам.

Ісократ.
Філософ, оратор і стратег Ісократ (436-338рр. до н.е.) закликав усіх греків об’єднатися для священного походу проти Персії, а македонського правителя очолити цей похід. «Якщо ти дійсно  достойний потомок Геракла, - писав філософ царю, - то зроби все це, і тоді всі будуть зобов’язані тобі великою вдячністю: греки – за ті благодіяння. Які ти їм окажеш, а македоняни – за те, що ти будеш над ними законним государем, а не самодержцем. Весь інший рід людський – за те, що ти звільниш елінів від варварського деспотизму, після чого всіх людей ощасливиш еллінською культурою…»

Якою була справжня мета Філіпа?



Ісократ.
Філософ, оратор і стратег Ісократ (436-338рр. до н.е.) закликав усіх греків об’єднатися для священного походу проти Персії, а македонського правителя очолити цей похід. «Якщо ти дійсно  достойний потомок Геракла, - писав філософ царю, - то зроби все це, і тоді всі будуть зобов’язані тобі великою вдячністю: греки – за ті благодіяння. Які ти їм окажеш, а македоняни – за те, що ти будеш над ними законним государем, а не самодержцем. Весь інший рід людський – за те, що ти звільниш еллінів від варварського деспотизму, після чого всіх людей ощасливиш еллінською культурою…»

Що ви скажете про Ісократа, як про людину і громадянина?





Демосфен.
Ви бачите мою статую. Скульптор зобразив мене на повний зріст з виразом роздумів і турботи на обличчі. Так, мені було від чого впасти у відчай.. У жахливий час, коли в Елладі досить зрадників, я очолив афінський демос, я пишаюсь з того, що жарт про віслюка, який штурмує фортецю, не про моїх співгромадян. Все своє життя я боровся проти найсильнішого ворога. Перемагав його словом, а коли війна стала неминучою, взявся за спис і прийняв нерівний бій. Ми програли і втратили найвищу цінність, що мали.. Якщо навіть решта еллінів погодиться бути рабами, ми повинні боротися за свободу.

До чого закликав Демосфен?

Демосфен.
Ви бачите мою статую. Скульптор зобразив мене на повний зріст з виразом роздумів і турботи на обличчі. Так, мені було від чого впасти у відчай.. У жахливий час, коли в Елладі досить зрадників, я очолив афінський демос, я пишаюсь з того, що жарт про віслюка, який штурмує фортецю, не про моїх співгромадян. Все своє життя я боровся проти найсильнішого ворога. Перемагав його словом, а коли війна стала неминучою, взявся за спис і прийняв нерівний бій. Ми програли і втратили найвищу цінність, що мали.. Якщо навіть решта еллінів погодиться бути рабами, ми повинні боротися за свободу.

Що ви скажете про Демосфена, як про людину і громадянина?


У 338 році до н.е. біля міста Херонеї відбулася битва греків і македонян. Філіпп переміг, Афіни зазнали поразки. Майже вся Греція потрапила під владу Македонії. (Позначте дату на стрічці часу).

Гра «Навігатор».

Пора повертатися додому. Візьмемо карту.
Позначте на карті:

Македонія

Пелла

Херонея

ІV.Закріплення вивченого матеріалу.
·        Назвіть причини політичної роздробленості Греції
·        Які причини посилення Македонії?
·        Гетайри – це…
·        Гегемонія – це…
V. Підсумки
VІ . Домашнє завдання
Параграф 46
Після повернення з подорожі у вас журналісти хочуть взяти інтерв’ю. Підготовте відповідь, яку почніть словами: « В Македонії мене вразило…»

Повідомлення «Юність Александра Македонського».

Комментариев нет:

Отправить комментарий